Hem işlevsel hem de şık bir mutfak dekorasyonu yapmak dikkatlice planlama gerektirmektedir. Serr Design iç mimarlık olarak, sizlere mutfak dekorasyonu yaparken aklınızın bir köşesinde bulundurabileceğiniz 10 ipucu sunduk.

Mutfaklar günlük işlere ev sahipliği yapan, ev içinde en çok vakit geçirdiğiniz yaşam alanlarından biridir. İşlerinizi kolaylaştırmak için işlevsel olması ve motivasyonunuzu artırmak için iyi görünümlü olması çok önemlidir.

Mutfağınızda yemek pişiriyor, eğleniyor, temizlik yapıyor veya yemek yiyorsunuz. Bu nedenle, mutfağı içinde olmaktan keyif alabileceğiniz bir alana dönüştürmek istiyor olabilirsiniz. Güzel görünümlü ve tüm ihtiyaçlarınıza verimli şekilde cevap veren bir planlama yapmadan ve aksiyon almadan önce tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

1. Adımlarınızı Boşa Harcamayın

Mutfağınızı düzenlerken eşyalarınızı hangi amaçla kullanacağınızı, nereye taşımanız gerektiğini düşünün. Örneğin kahvaltı takımınızı yemek masanıza yakın bir dolapta saklamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Çöp kutunuzu tezgâh üstü tercih etmeniz yemek yaparken oluşacak artıkları atmada büyük kolaylık sağlayacaktır. Makineyi boşaltırken rahat olmanız için sofra takımlarınızı bulaşık makinesine yakın olan dolaba koymak da öyle!

2. Rahat Hareket Edebileceğiniz Bir Alan Yaratın

Mutfağınıza eşyalarınızı yerleştirirken kendinize kolayca hareket edebileceğiniz alanlar bıraktığınızdan emin olmalısınız. İç mimar yaklaşımıyla bakacak olursak, yürüme yollarınız en az 90 cm olmalıdır. Yemek yaptığınız alan ile bir sonraki mobilya arası ise en az 120 cm olmalıdır.

Mutfağınızın eşyalarını yerleştirirken veya ada mutfak tasarlarken bu rakamları göz önünde bulundurursanız, sonradan bize teşekkür edeceksiniz.

3. Çocuklarınıza Uygun Bir Tasarım Yapın

Bir mutfak dekorasyonu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken belki de en önemli husus çocuklarınızdır.

Mutfak tasarımınızı çocuklarınız için uygun hale getirmelisiniz. Bu nedenle, ocak mutfağın girişinden olabildiğince uzak bir alana yerleştirilmelidir. Tezgâhta yemek pişirme hazırlığı yaparken çocuklarınızın çarpması nedeniyle yere dökülme gibi kazalardan kaçınmak için de ocağa yakın bir kısımda işinizi yapmalısınız.

Buzdolabınızı ise yemek hazırladığınız alana yakın bir yere konumlandırarak kolay erişilebilir hale getirebilirsiniz.

4. Köşelere Yapılan Eşya Yerleşimine Dikkat Edin

Dolaplarınızı ve elektronik mutfak aletlerinizi nereye yerleştireceğinize karar verirken mutfağınızın köşelerini olabildiğince az kullanmaya çalışmalısınız. Örneğin dolap kapılarının kolayca açılamaması işlevsel olmayan bir durum yaratacaktır. Kapakların açıldığında herhangi bir yere veya birbirlerine çarpmadığından da emin olmalısınız.

5. Mikrodalganızı Doğru Yere Yerleştirin

Mikrodalga fırın için doğru yükseklik ve konum mutfağın yapısına ve kullanacak kişiye göre değişiklik gösterebilir. Tezgâh seviyesinin 38 cm üzeri mikrodalga yerleşimi için ideal yüksekliktir. Cihaz çocuklar tarafından kullanılacaksa tezgâh altı kurulum da güvenli olacaktır.

6. Ada Mutfağınızın İşlevini Belirleyin

Ada mutfaklar söz konusu olduğunda, tasarımdan önce kullanım amacı değerlendirmeye alınmalıdır. Örneğin, ada mutfağınızı yemek hazırlamak için kullanacaksanız tavandan bir sarkıta yemek gereçlerinizi asmanız mutfağınıza işlevsellik katar.

Yemek yemek için kullanacaksanız sandalyelerin girebileceği tezgâh boşluğu bırakıldığına emin olmalısınız.

Dahası, ada mutfağınıza lavabo konması veya bulaşık makinesi yerleşim yeri açılması da oldukça etkili bir kullanım imkânı sunacaktır.

7. Tezgâhınızı Etkili Bir Şekilde Kullanın

Mutfak dekorasyonu yaparken ocağınızın ve buzdolabınızın her iki tarafında da 40 santimetrelik bir tezgâh alanı bırakmanız etkili bir çözüm olacaktır. Böylece, yemek hazırlarken rahatça hareket edebilirsiniz. Ve mutfakta en çok kullandığınız iki beyaz eşyaya yakın olmuş olursunuz.

Elektrikli cezve, mikrodalga ve ekmek kızarma makinenizi mutfak tezgâhında konumlandırmamanız hem alanınızı daraltmayacak hem de oluşabilecek muhtemel kaza riskini en aza indirgeyecektir.

8. En Çok Kullandıklarınız Yanı Başınızda Olsun

Yemeklik yağları ve baharatları el altında tutmak için, tezgâhınızın üstü ile dolaplarınız arasına yerleştirebileceğiniz çok amaçlı bir raf satın alabilirsiniz. Aynı şekilde, sık kullandığınız tencere ve tavaları asmak için davlumbazınızın yanına S kancalar almak da işinizi pratikleştirecektir.

9. Mutfak Dekor Ürünleri Almayı Unutmayın

Mutfağınızın işlevselliğini iyileştirdikten sonra, sıra süsleme aşamasına geldiyse, dekoratif aksesuar çeşitleri satın alarak mutfağınızda küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Led ışık oda dekorasyonu yapmayı düşünürseniz, mutfak dolaplarınızın altına yapıştırarak kullanabileceğiniz, saat piliyle çalışan led ışıklar alabilirsiniz.

10. Mutfak Temizleme Sürenizi Kısaltın

Tasarım kararlarınızı verirken mutfak temizleme sürecinizi de hesaba katmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Örneğin, mat yüzeyler parlak yüzeyler kadar kir göstermez. Gömme lavabolar alttan akıtma tehlikesini ortadan kaldırır. Son olarak, mutfak dekor ürünleri alırken silinmesi kolay veya yıkanabilir ürünler tercih edebilirsiniz.